Palenie nasila objawy depresji – jak wpływa negatywnie na psychikę?
Palenie tytoniu to nałóg, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Wielu palaczy wierzy, że papierosy pomagają w zmniejszeniu napięcia, redukcji stresu i poprawie samopoczucia, nie zdając sobie sprawy z tego, jak nikotyna może negatywnie wpływać na ludzki organizm.
Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazują, że istnieje bezpośredni związek między paleniem tytoniu a pogłębianiem się stanów depresyjnych. Osoby z zaburzeniami lękowymi i depresją, dwukrotnie częściej stają się nałogowymi palaczami niż pozostali ludzie.
Należy pamiętać, że obecna w dymie papierosowym nikotyna, jest substancją psychoaktywną, która wpływając na neuroprzekaźniki, daje palaczowi chwilowe uczucie przyjemności i ulgi. Jednak każdorazowy jej spadek powoduje ponowne napięcie i rozdrażnienie, prowadzące do kolejnego papierosa, a w konsekwencji do uzależnienia.
Jak wykazują badania przeprowadzone w Australii i USA, palacze znacznie częściej zmagają się z objawami depresji oraz lęku, a sam nałóg dodatkowo pogłębia ten stan. Nikotyna wpływa bezpośrednio na mózg, co prowadzi do chwilowej poprawy nastroju, jednak w dłuższej perspektywie czasowej, utrwala uzależnienie i nasila objawy choroby.
W walce z paleniem pomocne są wszelkiego rodzaju inicjatywy, które wspierają palaczy w tym działaniu. Jedną z nich jest platforma edukacyjna, pod nazwą „Stop Fejk Friends”, która ma za zadanie zwiększać świadomość na temat zagrożeń, wynikających z przyjmowania nikotyny. Poszukując w internecie tej platformy, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Forbet kod promocyjny.
Rzucenie palenia skutkuje lepszym samopoczuciem psychicznym
Palaczom, którzy chorują na depresję, znacznie trudniej jest zerwać z tym nałogiem. Mogą oni silniej odczuwać objawy odstawienia, takie jak wahania nastroju, problemy z koncentracją czy zwiększoną drażliwość. Osoby te o wiele częściej wracają do palenia, gdy znajdą się pod wpływem dużego stresu lub nasilonych, negatywnych emocji.
Warto pamiętać, że nałóg nikotynowy może także wpływać na cały proces leczenia depresji. W znaczący sposób osłabia działanie leków antydepresyjnych, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia skuteczności prowadzonej terapii. Zalecane jest, aby proces rzucania palenia, w przypadku osób z depresją, był wykonywany pod opieką odpowiednich specjalistów, z pomocą lekarstw łagodzących objawy odstawienia nikotyny. W początkowej fazie tego procesu, objawy depresji mogą się nasilać, ale już po kilku tygodniach, wiele osób może odczuwać znaczną poprawę samopoczucia.
Naukowcy, którzy przeprowadzali badania w tym obszarze wykazali, że zmniejszenie lęku i depresji u byłych palaczy, jest porównywalne do efektów terapii lekami przeciwdepresyjnymi. Ponadto osoby, które przestały palić są bardziej odporne na stres niż te, które nadal sięgają po papierosy.
Palenie tytoniu ma udowodniony negatywny wpływ na organizm człowieka i może pogarszać przebieg wielu chorób, w tym depresji. Osoby borykające się ze stanami lękowymi i zaburzeniami psychicznymi, powinny jak najszybciej rzucić palenie, dzięki czemu mogą spodziewać się zmniejszenia objawów depresyjnych oraz poprawy ogólnej kondycji organizmu.